Ciekawostki - Przesmyckie Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego


               Czworonogi wykrywają koronowirusa

     Psy zajmą się wykrywaniem u ludzi koronowirusa SARS-CoV-2 na lotnisku w Dubaju. To pierwszy taki port lotniczy na świecie. Do tej pory przeprowadzono 400 testów i okazało się, że skuteczność działania zwierząt wynosi 91 procent . Sposób postępowania jest prosty. Do pojemników pobiera się od pasażerów próbki zapachowe. Jeśli test na COVID-19 może wyjść pozytywnie to pies to wyczuje i usiądzie przed danym naczyniem. Cała procedura trwa kilka minut. Szkolenia czworonogów w tym kierunku trwają również w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.

  /źródło:opr.na podst.www.tech.wp.pl/


                Podwodna restauracja

    Podwodna restauracja znajduje się w oddalonej o 400 km od Oslo miejscowości Lindesnes. To pierwsze takie miejsce w Europie. Mimo, że kilkudaniowy posiłek kosztuje 900 zł, zanim lokal otworzył podwoje, stolik zarezerwowało już 7 tysięcy osób. Prostokątny, drewniany budynek zanurzony jest w wodzie. Wygląda tak, jakby jeden jego koniec zsunął się do morza. Do wnętrza wchodzi się po trapie. Jest ono połączeniem galerii sztuki, akwarium i wyżej wspomnianej restauracji o prostym, ale eleganckim wystroju. W menu są oczywiście głównie ryby, świeże skorupiaki oraz grzyby.
             Oprócz wspaniałej uczty na odwiedzających restaurację Under czekają niezapomniane widoki na głębiny Morza Północnego.

                                                                                                                                                                                                                         
/ Źródło:”Angora” nr.14/19/                                       


                                                       ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


            Fabryka klonów
           Chińczycy ogłosili, że przystępują do trenowania pierwszego sklonowanego psa policyjnego. Trzymiesięczna  Kunxun to genetyczna kopia siedmioletniej suczki rasy wilczak chiński nazywanej przez media „Sherlockiem Holmesem” i nagrodzonej przez ministerstwo bezpieczeństwa publicznego za wkład w tropienie zabójców. Jej sobowtór na być specjalistą w tej samej dziedzinie. Poza tym będzie uczony wykrywania narkotyków. Zabiegu dokonała pekińska firma Sinogene we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Yunnanie przy finansowej pomocy rządu.
           Według agencji  Xinhua Chiny klonują zwierzęta od 2000 roku i dążą, by stać się liderem w branży.  Produkcja domowych pupili jest tam dostępna  dla wszystkich posiadających zasobny portfel. Zabieg kosztuje ok.55 tys. dolarów.
          W dawnej fabryce obuwia w Shenzen działa fabryka świń prowadzona przez firmę BGI. Produkuje 500 zmodyfikowanych zwierząt rocznie. Wypróbowuje na nich nowe leki, a tutejsza stołówka służy do testowania zwierzęcych i roślinnych wynalazków.
Kilka lat temu dwie inne firmy, chińska Boyalife i  południowokoreańska Sooam Biotech, w mieście Tianijn rozpoczęły budowę największej fabryki klonowania zwierząt, w tym krów na mięso.
          Do Unii jej wyroby raczej nie trafią. W 2015 roku Parlament Europejski poparł zakaz klonowania zwierząt na żywność oraz wstrzymanie importu pochodzących z ich produktów.
                                                                                                                                     /Źródło: Angora-Peryskop nr 14/19 na podst: Global Times,BBC,AFP/
                                                                                                                                                                                                                                         


                                                          ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Książka – lekarstwo dla mózgu?
           Już 6 minut dziennie poświęconych na lekturę pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze oraz poziom hormonu stresu. Może też wydłużyć nam życie aż o 2 lata. Umiejętność czytania wcale nie jest dla nas naturalna. Ludzkość zna tę czynność dopiero od około 5 tys.lat. Z perspektywy ewolucji to nie aż tak długo, jak mogłoby się nam wydawać.
Eksperci przekonują, że już nawet jedna przeczytana powieść może przyczynić się do powstania nowych połączeń pomiędzy neuronami w mózgu. Stymulowanie tego organu do wydajniejszej pracy pozwala na to, by lepiej funkcjonował i stale się rozwijał. Proces ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które dzięki czytaniu    nie tylko lepiej myślą, są inteligentniejsze, stają się bardzie kreatywne i pobudzają wyobraźnię, ale także mogą być bardziej empatyczne.
          Jeśli ludzki mózg jest jak komputer. To książki działają na niego jak specyficzny symulator rzeczywistości, który trenuje nasz umysł… Niemal każdy przeczytany dłuższy tekst można traktować jak rodzaj „gimnastyki”, która poprawia naszą pamięć i zwiększa neuroplastyczność mózgu.
         Naukowcy z Uniwersytetu Yale udowodnili, że osoby, które regularnie czytają, żyją statystycznie o dwa lata dłużej niż ludzie, którzy w ogóle nie sięgają po żadne lektury. Już 3,5 godziny czytania w tygodniu pozwala ograniczyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 23 procent. Prof.Becca R.Levy potwierdza, że na podobny efekt mogą liczyć także osoby czytające przede wszystkim gazety i czasopisma, choć klasyczne mole książkowe wypadają lepiej pod względem statystycznej długości życia.

/Źródło: Angora nr 15/19  na podst. Dziennika Łódzkiego nr.79/.