"Kwiaty w trzech odmianach"     

    Pięcioosobowa grupa seniorek, która przyjęła nazwę „Seniorki+” złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Kwiat w trzech odsłonach”. Dofinansowanie uzyskała ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego  w ramach zadania „Bony dla seniorów II” realizowanego przez Stowarzyszenie „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”  w  Radomiu.

    Głównym celem projektu było pobudzenie aktywności seniorów,  wzbudzenie ciekawości i zainteresowań:

Projekt zrealizowany został w zaplanowanym 3-miesięcznym terminie, od 1 sierpnia do 31 października  2023 roku.
Uczestnikami projektu było 20 seniorek z terenu gminy Przesmyki.

Odsłona I  - kwiat w naturze.

Był to przegląd ogródków kwiatowych i warzywnych uczestniczek projektu. Oglądaliśmy swoje ogródki pokazując ciekawe okazy kwiatowe, sposoby ich rozmieszczenia, wymiana doświadczeń ale również wymiana sadzonek czy nasion. Ciekawe, piękne okazy kwiatów fotografowaliśmy.

Odsłona II – kwiat w wazonie.

Były to warsztaty florystyczne – nauka tworzenia kompozycji kwiatowych. Warsztaty pro bono prowadziła córka jednej z seniorek, z zawodu nauczycielka, entuzjastka florystyki.
      21 września br odbyły się warsztaty uczące komponowania stroików z kwiatów żywych z elementami traw i roślin polnych i leśnych.

    W dniu 10 października br były warsztaty florystyczne podczas których uczestniczki projektu uczyły się tworzenia dekoracji – stroików  wiszących na drzwi lub okna . Stroiki wykonywane były z kwiatów sztucznych i innych materiałów nadających się do zasuszenia.

Osoba prowadząca warsztaty florystyczne na każde spotkanie przygotowywała dekoracje na stoły z różnych nietypowych elementów.

Były  to pokazy dekoracji stołu, gdzie wykorzystywane były pieńki drzew, kasztany, dynie itp.

Odsłona III – kwiat w obiektywie.

    W ramach tego działania odbyły się warsztaty fotograficzne, prowadzone pro bono przez syna jednej z seniorek. Jako zawodowy informatyk „douczał” seniorki jak robić dobrej jakości zdjęcia telefonem.
Kwiat w obiektywie to cała gama zdjęć wykonanych podczas przeglądu ogródków, zdjęć podczas warsztatów florystycznych, ciekawych okazów zdjęć z ogrodów uczestniczek projektu.


    Zdjęcia wykonywane były z każdego etapu projektu dla udokumentowania przebiegu realizacji projektu oraz do wykorzystania na tablicę ogłoszeń. Ponadto wszystkie uczestniczki otrzymały odbitki zdjęć na których prezentowały swoje umiejętności florystyczne.

    24 października odbyło się spotkanie kończące realizację projektu „Kwiat w trzech odsłonach”. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy – Andrzej Skolimowski, Sekretarz Gminy – Krystyna Bujnowska oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Aleksandra Łęczycka. Były to osoby, które „kibicowały” naszym poczynaniom.


    Planowany konkurs fotograficzny został zmodyfikowany, ponieważ liczne piękne kwiaty i roślinne ciekawostki nie pozwoliły dokonać wyboru najpiękniejszej fotografii o motywie kwiatowym.

    Podczas spotkania seniorki prezentowały wiersze, dowcipy, piosenki, których motywem był kwiat. Nagrody -  miniaturowe kaktusy otrzymali goście  - za uczestnictwo w warsztatach i pomoc, oraz najaktywniejsze seniorki.

    Każde spotkanie – warsztaty kończyło się poczęstunkiem – gorącym daniem sporządzonym z produktów zakupionych z budżetu projektu. Gorące dania sporządzały seniorki. „Słodkie” poczęstunki – ciasta, słodycze, owoce – kupowały z własnych środków i przynosiły na spotkania uczestniczki projektu.
Każde spotkanie kończyło się „taneczną gimnastyką” – śpiewem i tańcami.

Zadzwoń do nas